Baldų naudojimas ir priežiūra bendrai
- Naudokite baldus pagal paskirtį.
- Venkite statyti baldus ties tiesioginiais saulės spinduliais.
- Baldus reikėtų reguliariai siurbti ir vėdinti – tai įprastinė baldų priežiūra.
- Naudodami valymo priemones, atkreipkite dėmesį į jų naudojimo instrukciją, kad jos būtų tinkamos baldų valymui.
- Baldus statykite toliau nuo radiatorių, orlaidžių ir oro kondicionierių, kad būtų išvengta staigių temperatūros ir drėgmės pokyčių (30cm).
- Mes rekomenduojame Jums reguliariai keisti sėdėjimo vietą ir nesėdėti toje pačioje pamėgtoje vietoje. Laikantis šių rekomendacijų, baldai ilgą laiką džiugins Jus puikia išvaizda.
- Venkite pernelyg didelio taškinio apkrovimo, pavyzdžiui, Jums nereikėtų klūpoti ar keliais spirtis ant sėdimos dalies elementų.
- Perstatydami baldus į kitą vietą, jų nestumdykite, bet perneškite.
- Saugokite medines apdailos detales nuo smūgių, vandens ir kitų skysčių. Valykite jas tik priemonėmis, skirtoms paviršių, padengtų laku, valymui.
- Baldai turi būti statomi sausose, vėdinamose patalpose. Baldai negali būti glaudžiami prie drėgnų sienų ir šildymo įrenginių, šildomų grindų.
- Neleiskite naminiams gyvūnams lipti ant baldų. Jų nagai gali įbrėžti odą, audinį, medienos detales. Jų seilės daro neigiamą poveikį odai, kaip ir jų prakaitas.
- Nenaudokite agresyvių – rūgštinių, didelį chloro kiekį ir pan. turinčių priemonių, taip pat valymo priemonių, kurių sudėtyje yra stiprių chemikalų arba naftos produktų turinčiųs skiediklių (t.y. acetonas, skiediklis, spiritas, ir kt.) Labai atsargiai arti baldų naudokite klijus;
- Negalima stotis ar suptis ant baldų, nes galite pažeisti konstrukciją.
- Baldų negalima veikti stipria, koncentruota, taškine jėga. Negalima atidarinėti kelių durelių arba stalčių vienu metu.
- Negalima perstatinėti baldų, kai jie yra prikrauti daiktų.
- Nepjaustyti tiesiai ant stalviršio, naudokite pjaustymo lentelę.
- Atidarinėti ir uždarinėti baldų dureles ir stalčius švelniai, jų netrankant. Trankantis durelėms galime pasiūlyti nusipirkti apsaugas iš mūsų arba paminkštinimus galite įsigyti patys.
- Nekabinti ant durelių ir stalčių papildomų svorių.
- Atsilaisvinus eksploatacijos metu tvirtinimo elementams juos paveržti papildomai.
- Nenaudoti šiurkščių kempinių, aštrių įrankių paviršiaus valymui.
- Nestatyti ant stalviršio įkaitusių, karštų daiktų. Naudokite termoizoliacinius padėkliukus.
- Užpylus acetono, tirpiklio ar kitų chemikalų, nedelsiant nuvalyti sausa medžiagos skiautele.
- Nedėkite kavos virimo aparato ar virdulio po pakabinamomis spintelėmis, nes vandes garai ir aukšta temperatūra gali pažeisti plokštę.
- Nepalikti atidarytų spintelių durelių po halogeniniais šviestuvais, nes durelių kraštai apklijuoti PVC juosta arba ABS apvadais gali atsiklijuoti, išsilydyti ar užsidegti.
- Išlaikykit ne mažesni kaip 5 cm atstumą nuo halogeninio šviestuvo iki padėto po juo daiktu, kad išvengti daiktų išsilydymo ar užsidegimo.
- Dėmes ar skysčius valyti nedelsiant! Ilgai nenuvalytas vanduo, paliks baltas dėmes ant plokštės paviršiaus. Valykite žinomų gamintojų specialiais valikliais, vadovaudamiesi ant pakuočių pateiktomis instrukcijomis. Valiklį prieš valymą išbandykite nematomoje vietoje.
- Korpusinius baldus naudokite tik pagal paskirtį. Pasirūpinti, kad vaikai nelaipiotų ir nekabėtų ant stalčių, durelių ar lentynų. Jei baldai virstų ar kristų, galima smarkiai susižeisti.
Atidžiai laikykitės šių nurodymų. Bet koks skundas dėl defekto, atsiradusio nesilaikant šių taisyklių, nebus priimtas!
Svarbios baldų naudojimo nuorodos
Kvapas. Oda, gobelenas, medis turi savo specifinį kvapą. Kitos medžiagos taip pat gali skleisti tam tikrą kvapą kelias savaites.
Geriausia priemonė šalinant šiuos kvapus – intensyvus patalpos vėdinimas ir baldų valymas šluoste, suvilgyta universaliu valikliu vandens pagrindu. Gali padėti ir nemalonaus kvapo neutralizatoriai.
Drėgmė. Per didelė drėgmė gali pažeisti baldus. Baldai, konstruojami naudojant medžio produktus, yra jautrūs drėgmei. Kitos baldo sudedamosios medžiagos taip pat gali būti pažeistos. Dėl šių veiksnių gali atsirasti pelėsis. Rekomenduojama kambario atmosferos aplinka: 45-55 % santykinės drėgmės ir 18-23°C temperatūros.
Saulės šviesa. Nė vienas apmušalas nėra apsaugotas nuo saulės spindulių, halogeninių lempų ar dienos šviesos poveikio. Tai reiškia, kad laikui bėgant visi apmušalai šiek tiek pakeičia savo pradinę spalvą, tampa šviesesni. Tai yra natūrali audinio reakcija, ne defektas. Ypač tada, kai saulės spinduliai yra tiesioginiai, patartina užtraukti užuolaidas ar kitus langų uždangalus, kad apsaugoti baldo apmušalą nuo stipraus išblukimo.
Baldo dėvėjimosi požymis. Baldo dėvėjimosi požymis – prekinės išvaizdos pokyčiai, atsiradę dėl natūralaus susidėvėjimo (pvz.; dažnai sėdint toje pačioje vietoje). Naudojant baldus ilgesnį laiką, odos atspalvis bei blizgumas gali kisti, gali atsirasti odinio apmušalo išsitampymas – tai yra natūralios odos savybės.
Gyvūnai. Nei oda, nei audinys neatlaikys jūsų katės, šuns ar kito naminio gyvūno aštrių nagų poveikio.
Statiniai krūviai. Nepageidaujama statinio krūvio iškrova atsiranda, kai santykinė drėgmė nukrenta žemiau tam tikro lygio, paprastai tai įvyksta sąveikoje su sintetiniais grindų paviršiais, tekstile ar apmušalais. Tai problema, kuri kyla, pirmiausiai, per daug šildomose patalpose, šildymo sezono metu. Tam yra paprastas sprendimo būdas – valykite savo baldus ir grindis drėgna šluoste. Drėgmę padeda palaikyti kambariniai augalai ir specialūs oro drėkintuvai.
Teisingas baldo pastatymas. Įsitikinkite, kad Jūsų baldas stovi ant lygių ir tiesių grindų. Net mažiausias grindų nelygumas ar viena baldo dalis pastatyta ant kilimo gali turėti nepageidaujamų pasėkmių, tokių, kaip girgždėjimas, cypimas, konstrukcijos išsikraipymas. Nestatykite savo baldo per arti sienos, ypač radiatorių (centrinio šildymo); pakankamas atstumas (30 cm) užtikrina gerą oro cirkuliaciją ir neleidžia odai bei medinėms konstrukcijos dalims trauktis, perdžiūti.
Audinio blizgesys. Blizgesys ir žvilgėjimas sėdimose dalyse yra veliūro, šanilio, flioko plaukelių žėrėjimo pasekmė. Ilgesnio naudojimo metu, plaukas yra labiau suspaudžiamas sėdimose dalyse, todėl apšvietus gali matytis tamsumo ir šviesumo skirtumai. Tai nėra audinio defektas.
Žmogaus kūno svoris. Negalima naudoti staigios dinaminės apkrovos baldui. Žmonėms, turintiems didesnę kūno masę, siūlome pasidomėti ir pasikonsultuoti su gamybos meistrais prieš perkant baldą.
Spalvos nukrypimas. Spalvos skirtumai tarp pavyzdžio pirkimo metu ir galutinio produkto gali skirtis. Dėl dažymo technologijų nėra absoliučios garantijos, kad pavyzdinio audinio spalva su galutinio produkto spalva visiškai sutaps. Tai taikoma tiek audiniams, tiek natūraliai odai. Jei derinote natūralią odą su dirbtine oda, kas nėra patartina, atminkite, kad laikui bėgant atspalviai pastebimai išsiskirs.
Medinės apdailos detalės, kojelės. Visos natūralios medienos kojelės ir medinė apdaila gali šiek tiek skirtis savo atspalviu ar medžiagos struktūra. Mažos taškinės šakos, medžio rievės, kiekvienos lentutės spalvos variacijos, medienos struktūros nevienodumas Jūsų neturėtų gluminti. Priešingai – tai pabrėžia natūralų medinių baldų grožį.
Baldų kintančios savybės. Naudojant baldus ir kitus gaminius iš medžio ar jo pakaitalų ilgesnį laiką, jie veikiami aplinkos ir natūralaus nusidėvėjimo keičia savo pradinę išvaizdą ir atspalvį, todėl įsigyjant vėliau, juos palyginant gali skirtis jų tarpusavio atspalviai forma ir nežymiai matmenys.
Aliejuotų baldų priežiūra
Prieš pradėdami valyti baldus:
- Patikrinkite spalvos atsparumą nematomoje baldo vietoje.
- Naudokite tik vandenyje tirpius valiklius (Ph neutralius, neturinčius alkoholio, švelnų ir bekvapį muilus).
- Niekada nenaudokite valiklio, pagaminto benzino, acetono ar tirpiklio pagrindu. Visada atidžiai perskaitykite produkto naudojimo instrukciją.
- Jūs visada galite valyti labai išpurvintą paviršių su vandenyje tirpstančiomis ir putojančiomis priemonėmis, skirtomis kilimų valymui.
Saugokite audinį nuo mechaninių pažeidimų, stiprių smūgių.
Aliejuotų baldų priežiūra
Jūsų baldai pagaminti iš natūralaus medžio, todėl tokie požymiai, kaip mažos taškinės šakos, medžio rievės, kiekvienos lentutės spalvos variacijos, medienos struktūros nevienodumas Jūsų neturėtų gluminti. Tai pabrėžia natūralų medinių baldų grožį.
Pagrindinė medinių baldų priežiūros priemonė yra dulkių valymas švaria, minkšta šluoste.
Papildomas dėmesys turi būti skiriamas aliejuotiems medienos paviršiams. Eksplotaciniu periodu ant medinių apdailos detalių gali atsirasti nepageidaujamos batų, rankų, maisto likučių žymės. Išteptą paviršių galima nesunkiai atnaujinti. Tai atlikti rekomenduojama kas pusmetį.
Medienos atnaujinimas – žingsnis po žingsnio:
- šiurkštesnius ar išteptus paviršius galite pašlifuoti medžio pluošto kryptimi švelniu švitriniu popieriumi;
- naudokite tik baldams skirtą aliejų;
- baldą kruopščiai ištepkite aliejumi;
- po 20 min. išlyginkite aliejaus pertekliaus sankaupas;
- po 4 val. – sausai nuvalykite visą likusį aliejaus perteklių;
- po 24 val. – Jūsų baldas atnaujintas;
- po ½ metų pakartokite procedūrą.
Medžio masyvo, medinių ir natūralios faneruotės gaminių priežiūros ir eksploatacijos taisyklės
- Ilgą laiką šviesai tiesiogiai krintant ant tam tikrų detalių, gali susilpnėti jų chromatinės charakteristikos palyginus su kitomis detalėmis, kurias mažiau veikė šviesa. Keičiant ir/arba papildant kai kuriuos gaminių elementus skirtingu laikotarpiu, detalių spalva gali skirtis. Šis spalvos skirtumas, kuris po kurio laiko pasidarys ne toks ryškus, nėra blogos kokybės baldų požymis.
- Perstumiant stalus ir žurnalinius staliukus į kitą vietą, visuomet pirma išrinkite, kad nepažeistumėte konstrukcijos ir rėmų.
- Baldų negalima veikti stipriu, taškiniu spaudimu, nes taip galima pažeisti baldų konstrukciją.
- Rekomenduojama laikymo arba eksploatacijos temperatūra yra nuo +15 iki + 25 C. Kambariuose būtina palaikyti santykinį oro drėgnumą: 65-70%. Tai padės išvengti medžio masyvo baldų skilinėjimo, išblukimo ar susitraukimo
- Nuvalykite nešvarumus iš karto. Geriau valykite naudodami sugeriančią medžiagą, o ne trinkite. Ilgai nenuvalytas vanduo, gali palikti baltas dėmes ant baldo. Alkoholis, kvepalai, priemonės po skutimosi ir medikamentai gali smarkiai pažeisti gaminio paviršių.
- Nepjaustyti tiesiai ant stalviršio. Naudokite pjaustymo lentelę.
- Nestatyti ant stalviršio įkaitusios keptuvės, karšto puodo, lygintuvo ar kitų aukštos temperatūros daiktų be termoizoliacinės tarpinės. Naudokite karštų indų padėkliukus.
- Nestatykite plastikinių ar guminių daiktų (lempų pagrindų, užrašų knygučių, guminių kilimėlių ir kt.), nes kai kurie plastikai turi savo sudėtyje ingredientų, kurie gali pažeisti apdailą. Naudokite medžiagines staltieses, servetėles ir įvarius uždangalus ar užtiesalus. Periodiškai keiskite priedų ir aksesuarų vietą ant baldų, kad jie negulėtų visą laiką toje pačioje vietoje.
- Nenaudokite kelių rūšių valymo priemonių vienu metu ar iš kart paeiliui.
- Pagrindinė medinių baldų priežiūros priemonė yra dulkių valymas švaria minkšta šluoste.
- Ant medinių baldų statydami gėrimus, kambarinius augalus ir pan., visuomet naudokite tam skirtus medžiaginius padėklus ar lėkšteles, kadangi skysčiui patekus ant baldų paviršiaus atsiras dėmių, o po ilgesnio laiko medžio apdaila gali atšokti. Medinių baldų paviršių neigiamai veikia tiesioginiai saulės spinduliai – medis išblunka, skyla. Dėl šių priežasčių medinius baldus derėtų statyti atokiau nuo langų, kondicionierių bei šildytuvų, kurie taip pat kenkia medžio drėgmės pusiausvyrai. Sintetinių, guminių, plastikinių daiktų sudėtyje yra kenksmingų cheminių medžiagų, kurios, kaip ir riebalai, gadina baldų paviršių, todėl nepatartina tokių daiktų ant medinių baldų palikti ilgesniam laikui. Staltiesės ar kamštinio medžio padėklai saugo Jūsų baldus, tačiau nepamirškite laikas nuo laiko šių apdangalų nuimti ir patikrinti, ar po jais nesislepia nepastebėtos išpiltų ir susigėrusių skysčių dėmės ar dalelės galinčios pažeisti baldų paviršių.
Baldų pagamintų iš MDF (medžio dulkių plokštė), medžio ir faneros eksploatacijos ir priežiūros taisyklės
- Nestatykite karštų ir drėgnų daiktų tiesiai ant baldų;
- Blizginkite ir poliruokite tik atidžiai perskaitę naudojamų priemonių sudėties aprašymą. Per didelis silikono ir distiliuotos naftos kiekis gali pakenkti paviršiaus apdailai;
- Rekomenduojama, kad baldai būtų laikomi patalpose, kurių temperatūra ne mažesnė kaip +15 iki +25 laipsnių ir santykinis oro drėgnumas nuo 45 % iki 70%.
- Baldai turi būti statomi vėdinamose patalpose. Negali būti glaudžiami prie drėgnų sienų ir šildymo įrenginių.
- Baldus būtina saugoti nuo drėgmės. Vandeniui patekus nedelsiant nuvalyti sausu medžiagos gabalėliu. Baldų detalėms ilgesnį laiką būnant sąlytyje su vandeniu (ar kitais skysčiais) gali deformuoti plokštė ar atsiklijuoti briaunos.
- Baldus būtina saugoti nuo mechaninių pažeidimų, nenaudoti aštrių daiktų baldų valymui. Būtina saugoti nuo chemikalų.
- Valyti būtinai tik sausu, minkštu audiniu arba specialiomis šluostėmis. Valant nespausti, netrinti vienoje vietoje.
- Jei nešvarumus sunku išvalyti, privalote naudoti specialius valiklius, kurie ne tik valo, bet gali ir apsaugoti, poliruoti, konservuoti, aromatizuoti ir turėti kitų naudingų savybių.
- Baldus būtina naudoti pagal paskirtį, kad nesugadinti baldo konstrukcijos.
Laminuotos medžių drožlės plokštės priežiūros ir eksploatacijos taisyklės
- Laminuotos medžių drožlės plokštės baldus neigiamai veikia tiesioginis kontaktas su vandeniu. Svarbiausias dėmesys, prižiūrint iš laminuotos medžio drožlių plokštės (LMDP) pagamintus baldus, turi būti skiriamas plokštės briaunoms (kantui), nes per jas galintis patekti vanduo gali “išpūsti” ir pačią plokštę. Išpylus vandens ar kito skysčio jį tereikia greitai nuvalyti. Ilgiau paliktas vanduo gali prasiskverbti per plokštės briaunas į vidų ir deformuoti plokštės paviršių.
- Laminuotos medžių drožlės plokštė yra degi, todėl reikia saugoti nuo tiesioginės ugnies. Baldų nestatykite per arti židinio, oro kondicionieriaus ventiliacijos angos, nes gali deformuotis medžiaga ar būti pažeista baldų apdaila.
Metalinių ir stiklinių elementų, stiklinių stalų ir žurnalinių staliukų priežiūros ir eksploatacijos taisyklės
- Metalo paviršiams valyti nenaudokite kietų abrazyviųjų priemonių. Pažeistą paviršių nedelsdami nupoliruokite, taip apsaugosite nuo korozijos po juo esančius metalo sluoksnius. Valykite dulkes. Chromuotus ar nerūdijančio plieno paviršius valykite tik specialiomis tam pritaikytomis valymo priemonėmis. Ilgalaikis metalo apdailos baldų laikymas drėgnoje aplinkoje gali sukelti koroziją. Kambario baldų nerekomenduojama naudoti lauke.
- Nuo stiklinių baldų elementų dulkės valomos minkšta sausa šluoste. Valykite tik žinomų gamintojų valikliais, vadovaudamiesi ant pakuočių pateiktomis instrukcijomis. Stiklo valiklių nepurkškite ant kitų paviršių ar matinio stiklo. Matinio stiklo reikmenis atsukite matine puse žemyn. Saugokite, kad ant matinio stiklo paviršiaus nepatektų riebalų ar kitų nešvarumų – gali likti sunkiai išvalomų dėmių.
- Matinta (šiurkšti) stiklo paviršiaus pusė yra padengta specialiu laku, todėl laku padengtą stiklo paviršiaus pusę plauti tik paprastu šiltu +35-40 C vandeniu. Jei matinio (šiurkštaus), laku padengto stiklo paviršiaus pusė ištepta vienoje vietoje, būtina valyti visą stiklo paviršių. Valyti būtinai tik medvilniniu audeklu arba specialiomis stiklui skirtomis pašluostėmis. Valant nespausti, netrinti vienoje vietoje. Laku padengtas stiklo paviršius neturi turėti sąlyčio su kitais kūnais, kad nebūtų pažeistas/ subraižytas lako paviršius. Matinio stiklo nevalykite stiklo valikliu. Saugokite, kad ant jo nepatektų riebalų, nes gali likti sunkiai išvalomų dėmių.
Maksimalūs apkrovimai
- Ant virtuvinio stalo leistina dėti iki 100kg;
- Baro kėdės 100kg.
- Ant stiklinių žurnalinių staliukų dedamų daiktų svoris negali viršyti 0.75 kg/dm2
- Biuro kėdžių didžiausia leidžiama apkrova – 110 kg.
- Valgomojo kėdės buitiniam naudojimui didžiausia leidžiama apkrova -100 kg.
- Baro taburečių – 100 kg.